تبلیغات
دنیای تازه های کامپیوتر - آموزش راه اندازی یک شبکه وایرلس
 
دنیای تازه های کامپیوتر
دوشنبه 14 تیر 1389 :: نویسنده : homa

شما می‏توانید برای به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت، فایل‏ها، چاپگرها و امثالهم از یک شبکه‏ی بی‏سیم استفاده کنید. در ادامه مطلب می توانید با نحوه راه اندازی یك شبكه وایرلس آشنا شوید.

اگر بخواهیدتمام اعضای خانواده‏تان از یک اتصال اینترنت، و یا از تنها چاپگری که در منزل دارید، و یا از فایل‏هایی که روی کامپیوتر شخصی خود دارید، مشترکاً استفاده کنند، می‏توانید یک شبکه‏ی بی‏سیم احداث کنید. به این ترتیب می‏توانید حتی هنگامی که پای حوض منزل‏تان نشسته‏اید، به سیر و سیاحت در اینترنت مشغول شوید. به‏علاوه نصب‏ چنین شبکه‏ای از آن چه که فکر می‏کنید، خیلی ساده‏تر است.

مراحل راه اندازی شبکه‏ی بی‏سیم
برای راه اندازی هر شبکه‏ی بی‏سیم، چهار مرحله وجود دارد:
۱- تجهیزات بی‏سیم خود را انتخاب کنید.
۲- مسیریابِ بی‏سیم خود را متصل کنید.
۳- مسیریاب بی‏سیم خود را پیکربندی کنید.
۴- کامپیوترهای‏تان را به هم متصل کنید.
هر چند سرویس پک۲ی ویندوز ایکس‏پی برای احداث این شبکه‏ی بی‏سیم ضرورت ندارد، اما باعثٍ سهولت کار می‏شود. در عین حال، سرویس پک۲ ازشما در برابر هکرها، کرم‏ها، و سایر تهدیدات اینترنتی نیز محافظت می‏کند. پس چه بهتر که قبل از بالازدنِ آستین‏تان، سرویس‏ پک۲ را نصب کنید.(در مورد نصب سرویس پک۲ی ویندوز ایکس‏پی می‏توانید به شماره‏ی ۹۱ مجله‏ی کامپیوتر مراجعه کنید. و یا سی‏دی ویندوز ایکس‏پی را که سرویس‏پک۲ نیز با آن عجین شده است، تهیه کنید.
تجهیزات بی‏سیم خود را انتخاب کنید
۱- اولین قدم آن است که مطمئن شوید تجهیزات مورد لزوم را در اختیار دارید. در حینِ دیدزدن مغازه‏ها، ممکن است متوجه شوید که تجهیزات بی‏سیم از سه استاندارد مختلف تبعیت می‏کنند: یعنی استانداردهای ۸۰۲.lla، ۸۰۲.llb، و ۸۰۲.llg. توصیه‏ی ما به شما این است که طرفِ استاندارد ۸۰۲.llg را بگیرید، چرا که اولاً یک سرو گردن از دوتای دیگر بالاتر است و ثانیاً با هر دستگاه دیگری تقریباً سازگار است.
به این ترتیب، فهرست خریدتان باید شامل این سه قلم باشد:
▪ اتصال اینترنت پهن‏باند
▪ مسیریاب بی‏سیم
▪ یک کارت شبکه‏ی بی‏سیم (یا کامپیوتری که شبکه‏ی بی‏سیمِ سرخود داشته باشد)

مسیریاب بی‏سیم
وظیفه‏ی مسیریاب بی‏سیم آن است که سیگنال‏های وارده از اتصال اینترنت‏تان را به یک سیگنال پهن‏باندٍ بی‏سیم تبدیل کند، درست شبیه ایستگاه اصلی یک تلفن بی‏سیم . حتماً باید حواس خود را جمع کنید که یک مسیریابِ بی‏سیم بخرید، نه یک نقطه‏گاه بی‏سیم.


کارت شبکه‏ی بی‏سیم
کارت‏های شبکه‏ی بی‏سیم، کامپیوتر شما را به مسیریابِ بی‏سیم‏تان متصل می‏کنند. اگر یکی از این کامپیوترهای کتابی جدید داشته باشید، به احتمال زیاد امکانات بی‏سیم از قبل روی آن سوار کرده‏اند. بنابراین دیگر لزومی ندارد که کارت شبکه‏ی بی‏سیم تهیه کنید. اما اگر لازم دارید که برای یک کامپیوتر رومیزی، یک کارت شبکه‏ی بی‏سیم خریداری کنید، یک کارت شبکه‏ی بی‏سیم مبتنی بر یو‏اس‏بی بخرید. اگر کامپیونر کتابی دارید، یک کارت شبکه‏ی مبتنی بر کارت‏های معمول کامپیوتری خریداری نمایید. در هرحال، به ازای هر کامپیوتر موجود در شبکه‏تان، باید یک کارت شبکه نیز داشته باشید.
توجه! توجه!
توجه! توجه!

برای آن‏که جفت وجور کردنِ شبکه‏تان به سادگی انجام شود، کارت شبکه‏ای بخرید که سازنده‏اش همان سازنده‏ی مسیریابِ بی‏سیم‏تان باشد. برای مثال، اگر دیدید قیمت مسیریاب فلان شرکت، مناسب است، کارت شبکه را نیز از همان شرکت بخریدتا مطمئن باشید که زبان هم را می‏فهمند!
برای آن‏که خرید کردن‏تان از این هم راحت‏تر شود، می‏توانید یک کیتِ کامل- که شامل کلیه‏ی اقلام مورد نیاز برای نصب یک شبکه‏ی بی‏سیم خانگی هستند- بخرید.
اگر یک کامپیوتر رومیزی دارید، مطمئن شوید که یکی از درگاه‏های یو‏اس‏بی آن خالی است تا بتوانید کارت‏ شبکه‏ی بی‏سیم را در آن فرو کنید. اما اگر درگاه‏های آزاد یو‏اس‏بی در کامپیوترتان پیدا نمی‏شود، باید یک هاب بخرید تا درگاه‏های اضافی در اختیارتان بگذارد.


مسیریابِ بی‏سیم خود را متصل کنید.
اول از همه، مودم کابلی یا دیجیتالی خود را پیدا کرده و آن را بیرون بکشید تا خاموش شود. سپس، مسیریابِ بی‏سیم خودرا به مودم‏تان متصل نمایید. مودم شما باید مستقیماً به اینترنت وصل باشد. بعداً، وقتی همه را به هم وصل کردید، کامپیوترتان بدون سیم به مسیریاب‏تان متصل خواهد شد، و مسیریاب نیز به نوبه‏ی خود، سیگنال‏ها را از طریق مودم‏تان به اینترنت ارسال خواهد کرد.
و اکنون، مسیریاب‏تان را به مودم وصل کنید.
توجه! توجه! بهتر است مستنداتی را که همراه تجهیزات‏تان بوده است مطالعه کنید تا بیشتر در جریان جزییات قرار بگیرید. 
اگر در حال حاضر کامپیوترتان مستقیماً به مودم وصل است، کابل شبکه را از پشتٍ کامپیوتر بیرون آورده و آن را به درگاهی در پشت مسیریاب که برچسب Internet، WAN، و یا LAN خورده است، فروکنید. 
اگر در حال حاضر کامپیوتری ندارید که به اینترنت متصل باشد، یکی از دو سر کابل
شبکه را (که جزو ضمایمِ مسیریاب‏تان بوده است.
به مودم خود وصل کرده، و سر دیگر ان را به درگاهی در پشت مسیریاب بی‏سیم‏تان که برچسبٍ Internet، WAN ، و یا LAN، خورده است، فروکنید. 
اگر در حال حاضر، کامپیوترتان را به یک مسیریاب وصل کرده‏اید، کابل شبکه‏ای را که در یکی از درگاه‏های واقع در پشت مسیریابِ فعلی‏تان فرورفته است، بیرون کشیده، و این سرِ کابل را به درگاهی در پشت مسیریاب بی‏سیم‏تان که برچسب Internet،WAN،LAN خورده است، فروکنید. سپس، هر کابل شبکه‏ی دیگری که می‏بینید، بیرون آورده و آن‏ها را به درگاه‏های موجود در پشت مسیریابِ بی‏سیم‏تان فرو نمایید. شما دیگر به مسیریاب فعلی‏تان احتیاج ندارید، زیرا مسیریاب بی‏سیم جدیدتان، جای آن را گرفته است. نگرانِ دل‏آزار شدنِ کهنه‏ها هم نباشید!
سپس، مودم کابلی یا دیجیتالی خود را وصل کرده و آن را روشن کنید. چند لحظه به آن فرصت بدهید تا به اینترنت متصل شود، و پس از آن، مسیریابِ بی‏سیم‏تان را وصل نموده وروشن کنید. بعد از یک دقیقه، چراغ Internet، WAN، LAN روی مسیریاببی‏سیم‏تان باید روشن شود، به این معنی که با موفقیت به مودم‏تان وصل شده است.


مسیریاب بی‏سیم‏تان را پیکربندی کنید
با استفاده از کابل شبکه‏ای که جزو ضمایم مسیریابِ بی‏سیم‏تان بوده است، می‏بایست گاه‏به‏گاه کامپیوترتان را به یکی از درگاه‏های آزاد شبکه در پشتِ مسیریاب بی‏سیم‏تان متصل کنید (هر درگاهی که برچسب Internet،WAN ،و یا LAN نداشته باشد).
اگر لازم است، کامپیوترتان را روشن کنید. در این حالت، کامپیوتر شما باید به‏طور خودکار به مسیریاب‏‏تان وصل شود. سپس، مرورگر اینترنت‏تان را بازکرده و آدرس مربوط به پیکربندی مسیریاب را وارد کنید.
در این‏جا ممکن است از شما یک اسم رمز خواسته شود. آدرس و اسم رمزی که به کار
خواهید برد، بسته به نوع مسیریاب شما فرق خواهد کرد، بنابراین باید به دستورالعمل‏های داده شده در دفتر‏چه‏ی مسیریاب‏تان رجوع کنید.
صفحه‏ی پیکربندی مسیریاب‏تان به این ترتیب، مرورگر اینترنت، صفحه‏ی پیکربندی مسیریاب‏تان را به نمایش در خواهد آورد. بیشتر تنظیمات کارخانه‏ای به راحتی جواب می‏دهند، منتها سه چیز را خودتان باید تنظیم کنید:
۱- اسم شبکه‏ی بی‏سیم‏تان، موسوم به SSTD. این اسم، معرّف شبکه‏ی شماست. شما می‏بایست یک اسم خاص منحصربه فرد که کسی ازهمسایگان‏تان به کارنبرده باشد، انتخاب کنید.
۲- تعیین کردن یک گذرنامه برای محافظت از شبکه‏ی بی‏سیم‏تان. در مورد بیشتر مسیریاب‏ها، می‏بایست یک جمله‏ی قصار تعیین کنید تا مسیریاب‏تان برای تولید کلیدهای متعدد از آن استفاده کند. یادتان نرود که جمله‏ی قصارتان باید حتماً منحصر به فرد و دراز باشد. (احتیاجی نیست آن را از بَر کنید).
۳- تعیین یک اسم رمز سرپرستی، تا کل شبکه‏ی بی‏سیم‏تان را زیر نظر بگیرید. درست مثل هر اسم رمزی، این اسم رمز نیز نباید کلمه‏ای باشد که هرکس بتواند در فرهنگ لغات پیدایش کند. یک اسم رمزِ مطمئن، ترکیبی از حروف، اعداد و علایم است. باید مطمئن شوید که می‏توانید این اسم رمز را به خاطر بیاورید، زیرا درصورتی که مجبور باشید
یکی از تنظیمات مسیریاب‏تان را تغییر دهید، به آن احتیاج پیدا می‏کنید. مراحل دقیقی که باید برای پیکر‏بندی این تنظیمات طی کنید، بسته به نوع مسیریاب‏تان فرق می‏کنند. بعد از تنظیم هر پیکر‏بندی، باید حتماً Save Settings، Apply،و OK را برای ضبط کردن تنظیمات‏تان کلیک کنید.
اکنون، می‏بایست کابل شبکه را از کامپیوترتان قطع کنید.


کامپیوتر های خود را وصل کنید
اگر کامپیوتر‏تان، شبکه‏ی بی‏سیمِ سَرخود ندارد، کارت شبکه‏تان را در درگاه یو‏اس‏بی فرو کنید، و آنتن را در بالای سر کامپیوترتان قرار دهید (درصورتی که کامپیوتر رومیزی داشته باشید)، و یا کارت شبکه را در یکی از چاک‏های خالی پی‏سی‏کارت فرو کنید (درصورتی که کامپیوتر کتابی داشته باشید). خودِ ویندوز ایکس‏پی، کارتِ جدید را تشخیص داده، و ممکن است از شما بخواهد که سی‏دی مربوط به کارت شبکه را در اختیارش بگذارید.
دستورالعمل‏های داده شده از طریق نمایشگر، شما را درطولِ مرحله‏ی پیکربندی راهنمایی خواهند کرد.
توجه! توجه! مراتبِ زیر درصورتی صدق می‏کنند که سرویس‏پک۲ی ویندوز ایکس‏پی داشته باشید.
اینک، ویندوز ایکس‏پی باید شکلکی را در سینی سیستم به نمایش بگذارد مبنی بر این که یک شبکه‏ی بی‏سیم پیدا کرده است.

 
کامپیوترتان به شبکه‏ی بی‏سیم وصل کنید
این مراحل را دنبال کنید تا کامپیوترتان به شبکه‏ی بی‏سیم مذکور وصل شود.
۱- در سینی سیستم- منطقه‏ی واقع در گوشه‏ی سمت راست پایین نمایشگر- روی شکلکٍ شبکه‏ی بی‏سیم کلیک راست بزنید، وسپس از منوی متعاقبِ آن، گزینه‏ی View Available Wireless Networks را انتخاب کنید. درصورت برخورد با هر مشکلی، به دفتر‏چه‏ی راهنمای کارت شبکه‏ی خود رجوع کنید. از این‏که به فروشنده‏تان زنگ بزنید
و از آن‏ها سؤال کنید، هیچ وقت تردید به خود راه ندهید.
۲- به این ترتیب، پنجره‏ی «اتصال شبکه‏ی بی‏سیم» باید باز شود و شبکه‏ی بی‏سیم خود را با همان اسمی که قبلاً انتخاب کرده بودید- در بین شبکه‏های موجود ببینید. اما اگر به هر دلیلی موفق به دیدنِ شبکه‏ی خود نشدید، در صدر ستون سمت چپ، روی Refresh Network List کلیک کنید. اکنون روی شبکه‏تان کلیک کرده، و سپس در سینی سیستم (گوشه‏ی تحتانی راست)، روی Connect کلیک کنید.
۳- در این وقت ویندوز ایکس‏پی از شما می‏خواهد که کلید زیر را وارد کنید. کلید رمزگذار همان کلیدی ست که پیش از این در هردو حوزه‏ی Network Key و Confirm Network Key وارد کرده بودید. پس از آن روی Connect کلیک کنید.
۴- ویندوز ایکس‏پی مراحل پیشرفت کارش را در حین اتصال به شبکه‏ی شما نشان می‏دهد. بعد از متصل‏شدن‏تان، می‏توانید پنجره‏ی اتصال شبکه‏ی بی‏سیم را ببینید. کارتان در این لحظه به اتمام رسید! مبارک است!
توجه! توجه! اگر پنجره‏ی اتصال شبکه‏ی بی‏سیم هم‏چنان در حال زورزدن برای پیدا کردنِ آدرس شبکه باشد، ممکن است در واردکردنِ شاه‏کلیدٍ رمزگذاری اشتباه کرده باشید.

نوع مطلب : شبکه، آموزشی، اینترنت، 
برچسب ها : شبكه، آموزش، شبكه وایرلس، راه اندازی شبكه وایرلس،


درباره وبلاگ


.

مدیر وبلاگ : homa
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :