تبلیغات
دنیای تازه های کامپیوتر - مدار ضربدری و نحوه تهیه كابل cross
 
دنیای تازه های کامپیوتر
سه شنبه 15 تیر 1389 :: نویسنده : homa

خیلی ها در اتصال سوئیچ و روتر و هاب و pc به یكدیگر مشكل دارند و نمیدونند كه چه زمانی باید از كابل Cross (ضربدری) استفاده كنند و چه موقع از كابل مستقیم.  در كابل شبكه ای كه داریم ،8 تا سیم دارد كه 4 تا سیم بیشتر استفاده نمی شود و بقیه بیكارند كه از این 4 سیم ، 2 تای آن خروجی و 2 تای دیگر ورودی هستند. بنابراین زمانیكه می خواهیم دو دستگاه را با هم شبكه كنیم ،سیمها را ضربدری ببندیم(حال این دستگاه میتواند pc یا سوئیچ یا هاب و یا روتر باشد). یك سری از دستگاه ها مانند سوئیچ و هاب درون خود مدار ضربدری دارن و خودشون از داخل عمل ضربدری (اتصال سیمهای ورودی به سیم های خروجی) را انجام می دهند....... 

اما یك سری دیگر مانند روتر این مدار را ندارند.

نكته:

1- همیشه یك مدار ضربدری باید در ارتباط ما بین 2 دستگاه تان باشد.

2-به خاطر داشته باشید كه هاب و سوئیچ مدار ضربدری دارند اما روتر ندارد.

3-از 4 سیم باقی مانده نمیتوانید برای دیگر مصارف خود استفاده كنید چون روی دیتاهای شما نویز می اندازد و شبكه می پرد.

4 در ارتباطات خود اگر دوستگاهی كه دارید به هم وصل میكنید ، هر دو مدار ضربدری داشته باشند، 2 مدار ضربدری یكدیگر را خنثی می كنند و انگار كه هیچ مدار ضربدری ندارید، پس باید برای اتصال آنها به هم از كابل cross(ضربدری) استفاده كنید.

5-اگر در ارتباطات خود یكی از دو طرف مدار ضربدری داشت(در هر ارتباط یك مدار ضربدری باید حتما باشد) برای ارتباط از كابل مستقیم استفاده كنید.

نكته آخر اینكه اگر هیچ كدام از دو دستگاه مدار ضربدری نداشت باید از كابل cross استفاده كنید، یعنی كابل كراس  خود یك مدار ضربدری است.

 PC مدار ضربدری ندارد.

روی بعضی از هاب ها و سوئیچ ها یك پورت مخصوص به نام  UPlink وجود دارد كه این پورت به صورت استثنا مدار ضربدری ندارد.پس میتوانید با یك كابل مستقیم، این پورت را به پورت معمولی در دستگاه دیگر ی كه مدار ضربدری دارد متصل كنید. این پورت خاص تنها برای ارتباط بین دستگاه هاست.

نحوه تهیه كابل cross:

ساده ترین راه ممكن این است كه این كابل را از فروشگاه هایی كه قطعات شبكه را عرضه می كنند تهیه كنید ! و البته را هدیگر این است كه خودتان آنرا بسازید.

پس از تهیه كابل شبكه به اندازه مورد نیاز و تهیه جك RJ45 (جك كابل شبكه) دو سر كابل را لخت می كنیم. حالا باید رنگها را به ترتیب استاندارد درست كنیم. یك طرف كابل را بطور عادی بصورت:

برای اتصال كابل به كانكتور ها 2 نوع استاندارد وجود دارد: استاندارد 568a و 568b

از چپ به راست(568b): نارنجی- سفید، نارنجی، سبز- سفید، آبی، سفید- آبی، سبز، قهوه ای- سفید، قهوه ای. و حالا سر كابل را سوكت می زنیم.

و سمت دیگر كابل، اگر سمت دیگر را همانند ترتیب رنگ بالا درست كنیم ، یك كابل معمولی خواهیم داشت اما برای اینكه یك كابل كراس داشته باشیم سمت دیگر كابل را بصورت زیر درست می كنیم.

 چپ به راست(568a): سبز- سفید، سبز، نارنجی- سفید، آبی، آبی- سفید، نارنجی، قهوه ای-سفید، قهوه ای. سپس این سر كابل را نیز سوكت میزنیم.حال یك كابل كراس داریم. كه میتوانیم از آن برای اتصال دو كامپیوتر و شبكه كردن آنها استفاده كنیم.

در كابل كراس سیمهای 4،5،7 و 8 مستقیم میروند.

 

سربلند باشید

نوع مطلب : آموزشی، شبکه، 
برچسب ها : آموزش، شبكه، كابل cross، مدار ضربدری، RJ45،


درباره وبلاگ


.

مدیر وبلاگ : homa
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :